Dystrybutor muzyki
Aby móc umieścić utwór na takich platformach jak Spotify, Tidal, czy Apple music, potrzebny jest dystrybutor muzyki, który umożliwia artystom i wytwórniom dostarczenie muzyki do różnych serwisów cyfrowych. Takich firm jest dużo na rynku. Jawią się jako platformy internetowe, czy też agregaty utworów cyfrowych.
Jak wybrać dystrybutora muzyki?
Przed nawiązaniem współpracy z dystrybutorem, należy wczytać się w umowę i najlepiej zasięgnąć opinii prawnika, jeśli niektóre z zapisów są niejasne. Bez względu na to, czy utwory zostają wrzucone bezpłatnie, czy nie, konieczne jest podpisanie umowy z dystrybutorem o podziale przychodów. W umowie zawarty jest konkretny procent, który zostaje przeznaczony na dystrybucję.

Umieszczanie utworów na platformach internetowych, takich jak np. TuneCore i CdBaby, jest zwykle płatne. Przy zakupie abonamentu na określony czas, można wrzucić nielimitowaną liczbę utworów, natomiast można też płacić pojedynczo za każdy utwór. Za roczną dystrybucję, TuneCore i CdBaby pobierają opłatę, zależnie od wydania, od 9,99 dolarów do 69,99 dolarów. Dystrybutor muzyki - dystrybucja na platformach
Dystrybucja muzyki przez dystrybutora tradycyjnego
W przypadku, gdy decydujemy się na dystrybucję muzyki za pomocą dystrybutora tradycyjnego (np. e-muzyka, Fuga, Agora itd.), warto wcześniej dowiedzieć się, ilu ma podopiecznych. Niektórzy dystrybutorzy mają ich dużo, więc możliwe, że ich czas będzie ograniczony. Tradycyjny dystrybutor muzyki ma sporo zalet, między innymi możliwość większej ekspozycji naszych utworów, co jest jednocześnie jego sporą przewagą nad agregatami. Jeszcze jedną z dużych zalet dystrybutorów tradycyjnych jest to, że w przypadku popełnienia błędów we wprowadzaniu metadanych, można łatwo je sprostować. Warto pamiętać, że dane powinny być takie same przy każdej dostawie utworów. Dystrybutor muzyki - zalety dystrybutora tradycyjnego Dystrybutor muzyki - wady dystrybutora tradycyjnego Przed rokiem 2006 artyści mogli sprzedawać muzykę online wyłącznie za pośrednictwem wytwórni. Później zaczęły pojawiać się platformy umożliwiające dystrybucję muzyki online na całym świecie.
Dystrybucja muzyki na platformach internetowych
Niegdyś dla artystów ważne było to, aby wrzucić utwory jak najszybciej do sieci, natomiast współcześnie z dużym wyprzedzeniem planowane są premiery. Działa to oczywiście na korzyść. Aby udostępnić utwory szybko, można skorzystać z platformy internetowej. Wtedy omija się formalności, które wiążą się z podpisaniem umowy. Dystrybutor muzyki - zalety platform Dystrybutor muzyki - wady platform
Okres dystrybucji muzyki
Współpracując z dystrybutorem lub agregatorem, okres dystrybucji muzyki jest zawarty w umowie, która trwa na czas określony lub nieokreślony. W umowie zawarty jest również okres wypowiedzenia.

Na platformach internetowych utwór może znajdować się w serwisie nawet po upływie określonego czasu lub zostać automatycznie zdjęty. Możliwe, że agregat zaoferuje pobieranie opłaty, aby utwór został w serwisie na stałe. Dystrybutor muzyki - dostawa utworów
Dystrybutorzy i platformy zajmujące się dystrybucją muzyki
Na rynku muzycznym istnieje wiele dystrybutorów i agregatorów, którzy zajmują się dystrybucją muzyki, promocją utworów i wspieraniem artystów.
 1. TuneCore - Jeden z przewodnich agregatorów muzyki cyfrowej. Umożliwia publikację muzyki na Spotify i Apple music, rejestrowanie kompozycji w wielu stowarzyszeniach z całego świata i m.in. administrowanie muzyką na YouTube. Artysta współpracujący z TuneCore zatrzymuje 100% praw do swoich utworów.TuneCore oferuje przejrzysty system rozliczeń i możliwość szczegółowej analizy danych statystycznych. Współpracuje również z muzycznymi edytorami oraz mediami zasięgowymi, co umożliwia realizację akcji marketingowych.

  Co jeszcze oferuje TuneCore?
  - Brak opłaty rocznej
  - wgląd do danych dotyczących sprzedaży i streamingu utworów
  - dystrybucja ogólnoświatowa
  - publikacje bez ograniczeń na platformach społecznościowych
  - pobieranie własnej muzyki za darmo w ciągu roku
  - odtwarzanie utworów w ponad 150 sklepach cyfrowych i platformach streamingowych
  - polecanie utworów do reklam, gier, filmów itp.
  - katalog licencjodawców muzycznych
 2. Record Union - Jako pierwszy dystrybutor muzyki podjął współpracę ze Spotify. Umożliwia niezależnym twórcom zamieszczenie utworów na Spotify. Do zalet Record Union można zaliczyć prostotę, krótki czas dystrybucji, niezależność, profesjonalizm i powszechny dostęp dla wszystkich.
 3. Proton - Platforma dedykowana muzyce elektronicznej, współpracująca z ponad 1700 wytwórniami. Oferuje darmową platformę Promo Pool dla DJ-ów. Prowadzi na rynku dzięki innowacyjnym technologiom. Pozwala zaoszczędzić czas, ze względu na zautomatyzowanie raportów, umów i płatności.
 4. FUGA - Zapewnia wysoką jakość usług, marketingu i promocji. Oferuje rozwiązania technologiczne dla właścicieli praw autorskich, zarządzając ponad 5 milionami utworów i realizując dostawy każdego miesiąca.
 5. DistroKid - Umożliwia w łatwy sposób umieścić muzykę na Spotify i w innych serwisach, przy czym otrzymuje się 100% zysków.
 6. e-Muzyka - Polski dystrybutor muzyki i jeden z największych dystrybutorów w Europie środkowej. Oferuje usługi w Polsce i za granicą. Oferuje usługi techniczne i marketingowe. Zatrudnia ekspertów z branży muzycznej, którzy są gotowi dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat rynku muzycznego.
 7. CDBaby - Dystrybutor muzyki założony w 1998 roku. Współpracuje z ponad 750 000 twórcami z całego świata, oferuje dystrybucję, promocję i monetyzację muzyki. Nie ma opłat rocznych, a wynagrodzenie jest wypłacane cotygodniowo.
 8. Vydia - Oferuje rozwiązania technologiczne, które wspomagają rozwój biznesu, zapewnia infrastrukturę wytwórniom, menedżerom i wykonawcom.

  Vydia zapewnia również:
  - łańcuchy dostaw,
  - dystrybucję ogólnoświatową,
  - wgląd w statystyki,
  - realizację płatności i zarządzanie prawami.
 9. iGroove - Pomaga twórcom w zakresie usług promocyjnych i strategii wydawniczych. Umożliwia zwiększenie zasięgów, prezentację utworów na playlistach i realizację przedpłat. Oprogramowanie daje możliwość analizy finansów i rozdzielenia przychodów na każdego współpracownika.
 10. EmuBands - Umożliwia dotarcie do najlepszych serwisów streamingowych na całym świecie dzięki prostym w obsłudze serwisie. Płaci się tylko raz, zachowując przy tym prawa autorskie i 100% tantiem.
 11. AMPsuite - oferuje wytwórniom i agregatorom muzycznym oprogramowanie, dołączone bezpłatnie do dystrybucyjnego pakietu i dostępne w ramach abonamentu miesięcznego. Narzędzie to przeznaczone jest do celów dostawczych, dla podmiotów powiązanych z dostawą usług cyfrowych.

  Oprogramowanie AMPsuite obejmuje usługi związane z:
  - promocją
  - zarządzaniem utworami
  - rozliczaniem tantiem
  - zawieraniem umów
  - analityką
  - tworzeniem filmów
  - monitorowaniem licencji
  - sklepem internetowym
  - wydawnictwem
  - zarządzaniem prawami pokrewnymi i danymi
 12. Amuse - Pozwala na darmową dystrybucję muzyki na całym świecie, obserwowanie zarobków utworów i ich podziałów, 100% tantiem. Możliwe jest również korzystanie z mobilnej aplikacji na iOS lub Android.
 13. LANDR - Początkowo firma była platformą internetową do masteringu. Stworzyła miejsce, w którym służy pomocą artystom w tworzeniu utworów. Dystrybucja z LANDR wyróżnia się dużym wsparciem wykonawców oraz wytwórni i możliwością umieszczenia w serwisach utworów w ciągu paru dni.
 14. IDOL - Platforma zajmująca się dystrybucją muzyki od 2006 roku, skupia się na innowacyjności i jakości. Świadczy usługi dla wykonawców i wytwórni. Podlega pod nią platforma Labelcamp, współpracująca ze Spotify. Umożliwia ona dostarczanie utworów.
 15. Labelcamp - Aplikacja opracowana przez IDOL. Umożliwia realizację operacji cyfrowych, zapewnia autonomię i wydajność. Aplikacja jest wyposażona w RESTful API, czyli interfejs, który sprawdza się świetnie przy obsłudze dużych katalogów.
 16. ONErpm - Oferuje usługi wytwórni i dystrybucję muzyki. Umożliwia analitykę, dostęp do specjalistów, lokalne wsparcie i marketing.
 17. Symphonic - Umożliwia promowanie nowych utworów, jak i rejestrację twórczości dotychczasowej. Platforma została stworzona z myślą o menedżerach, wykonawcach, wytwórniach itp.

  W ofercie Symphonic dostępne są również:
  - codzienne statystyki,
  - rozdzielanie tantiem oraz wynagrodzeń,
  - niezbędne narzędzia służące do zarządzania katalogami.
 18. recordJet - Skupia się na wszystkich szczegółach, gwarantuje uczciwość i swobodę w dystrybucji muzyki. Dostosowuje się do potrzeb artystów.
 19. ZEBRALUTION - Udostępnia kompleksowe usługi wytwórniom muzycznym, w tym dostęp do sieci dystrybutorów, dostawców cyfrowych oraz rozwiązań marketingowych. Działa na rynku od 2004 roku, współpracując z wydawnictwami muzycznymi i wydawcami audiobooków. Podlega pod nią dostawca EMS, współpracujący ze Spotify i platforma zebra-audio.net, skierowana do twórców podcastów.
 20. The Orchid Orchard - Lider wśród dystrybutorów muzyki na całym świecie. Oferuje rozmaite usługi wykonawcom i wytwórniom.
 21. GoodToGo - Oferuje usługi dystrybucyjne dla wytwórni niezależnych w krajach niemieckojęzycznych. Funkcjonuje na rynku od dystrybucyjnym 2008 roku, a swoje doświadczenia firma zdobywała nawet wcześniej. GoodToGo jest połączeniem dwóch niemieckich marek: Rough Trade Distribution oraz Groove Attack.
 22. AWAL - Alternatywna opcja dla tradycyjnych wytwórni, pozostawiająca klientowi kontrolę i prawa własności.

  AWAL w swojej ofercie zawiera szereg usług, w tym:
  - marketing,
  - A&R,
  - analizy, statystyki,
  - PR,
  - zarządzanie publikacjami
  - ogólnoświatową dystrybucję.
 23. Believe - Niezależny dystrybutor, oferujący swoje usługi wytwórniom i wykonawcom z całego świata.
 24. Alpha Pup - Dystrybutor, który uznaje muzykę za sztukę, działający w 249 miejscach na świecie. Oferuje rozwiązania technologiczne działające w chmurze, usługi marketingowe i rzetelny system rozliczania tantiem.
 25. InnerCat Music Group - Niezależna firma zapewniająca usługi związane z dystrybucją cyfrową i marketingiem, optymalizacją kanałów i zarządzaniem. Przeznaczona dla wykonawców i wytwórni.
 26. Soulspazm - Ma 20 lat doświadczenia jako wytwórnia płytowa i świadczy usługi promowania muzyki. Skupia się na tym, aby dostarczać klientom wysokiej jakości personel.
 27. Repost by SoundCloud - Daje wykonawcom i wytwórniom możliwość dystrybucji muzyki w ponad 25 sklepach, poszerzenie grona odbiorców oraz zarabianie na twórczości, przy czym również rozdzielenie zarobków pomiędzy wspólników, działania marketingowe i monetyzację utworów.
 28. Kontor New Media - Dystrybutor muzyki, programów radiowych, teledysków, audiobooków, filmów pełnometrażowych oraz seriali. Sieć wielokanałowa, która wyposażona jest w system zarządzania utworami i statystyki. Oferuje rozmaite usługi, związane z promocją, marketingiem i rozliczaniem tantiem.
 29. Redeye Worldwide - Firma działająca od 1996. Światowy dystrybutor muzyki, mający na celu pracę z różnorodną społecznością. Skupia się na muzyce niezależnej, rozwijając się i współpracując z artystami i wytwórniami.
 30. Absolute Level Services - Współpracuje bezpośrednio z wytwórniami, wykonawcami i menedżerami. Zapewnia niezbędne atrybuty do wprowadzenia muzyki na rynek, pomaga w stworzeniu strategii wydawniczej, dostosowując ją do potrzeb.
 31. Uniqueopia GmbH - Strona w języku niemieckim. Udostępnia wytwórniom i wykonawcom system narzędzi, które pozwalają na zarządzanie katalogiem i dystrybucję muzyki na Spotify i nie tylko.
 32. DANMARK - Firma, która oferuje dystrybucję cyfrową, sprzedaż i udostępnianie muzyki w całej Europie.
 33. Label Engine - Globalny dystrybutor muzyki, współpracujący z setkami sklepów internetowych na całym świecie. Udostępnia zestaw darmowych usług oraz narzędzi przeznaczonych dla wytwórni oraz szczegółowe statystyki.

  Label Engine oferuje również:
  - dystrybucję,
  - wsparcie techniczne,
  - księgowość,
  - marketing
  - zarządzanie demami
  - comiesięczne płatności.
 34. MUGO - Wydawca nowej generacji w Polsce. Zajmuje się dystrybucją muzyki polskich artystów i pomocą w kierowaniu karierą oraz zarządzaniem twórczością. Daje twórcom nowe możliwości promocyjne i wydawnicze, korzystając przy tym z nowoczesnych technologii.
 35. Ingrooves - Pomaga wytwórniom rozwijać się i osiągać sukces na muzycznym rynku. Jest globalnym dystrybutorem muzyki, technologii i marketingu z siedzibą w Los Angeles.
 36. Feiyr - Oferuje zestaw promocyjnych narzędzi oraz pomoc przy procesie publikacji. Firma działa od 25 lat, będąc niezależnym dystrybutorem muzyki i nie tylko. Współpracuje z wieloma artystami i wytwórniami, dystrybuując ich publikacje na serwisach internetowych bez wszelkich kosztów.
 37. Independent Digital - Niezależny Dystrybutor muzyki działający na rynku od 20 lat, jeden z największych w Europie środkowej. Oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Jest otwarty na wszelkie gatunki muzyczne, nawet te najtrudniejsze do dystrybucji.

  Independent Digital udostępnia zakres usług, takich jak:
  - narzędzia analityczne,
  - monetyzacja,
  - dystrybucja
  - działania promocyjne.
 38. AudioSalad - Udostępnia narzędzia do dystrybucji, handlu elektronicznego, promocji oraz zarządzania utworami. Platforma została stworzona z myślą o innowacyjnym rynku muzycznym i jest przeznaczona dla wytwórni, właścicieli praw autorskich oraz wykonawców.
 39. Qanawat Music - Dystrybutor muzyki, popularny na bliskim wschodzie i w Afryce północnej. Ma dostęp do katalogu muzyki arabskiej na świecie. Działa od 15 lat na rynku, oferując artystom spersonalizowane plany marketingowe, monetyzację, i oczywiście dystrybucję muzyki. Ma na celu spełnienie oczekiwania wykonawców i wytwórni.
 40. Cinq Music Group - Globalny dystrybutor muzyki skoncentrowany na technologii, publikowaniu i wydawaniu muzyki. Pomaga artystom rozwijać talent i radzić sobie ze zmianami technologicznymi oraz zarządzać utworami przy użyciu narzędzi online.
 41. Jamvana - Funkcjonuje na rynku od 2008 roku. Dostosowuje się do oczekiwań twórców, wytwórni oraz specjalistów. Dąży do zaspokojenia potrzeb klientów poprzez budowanie relacji. Stawia na jakość, zapewniając wsparcie przy dostawach usług cyfrowych. Świadczy też usługi, które wiążą się z zakupem mediów oraz muzyką typu white label, zachowując przy tym innowacyjność.
 42. dig dis! - Niezależny dystrybutor muzyki w Europie, pomaga wytwórniom w dystrybucji muzyki na całym świecie. Oferuje innowacyjne narzędzia, monetyzację i dystrybucję. Jeden z pierwszych dystrybutorów, oferujących cyfrowy format muzyki, działa na rynku od 2006.
 43. EMS - Skupia się na jakości cyfrowych usług logistycznych. Tworzy technologiczne zaplecze dla dystrybucji, umożliwiając swoim klientom wgląd w cały proces dystrybucji.
 44. Bquate Music - Firma założona przez kobiety w Peru w 2014 roku. Współpracuje z LATAM, US i APAC. Oferuje platformę SaaS, na której można zarządzać katalogiem oraz przychodami z różnych branż. Pozwala artystom skupić się na tworzeniu, zajmując się dystrybucją ich muzyki.
 45. Almus Music - Działa na rynku muzycznym od 2013. Współpracuje z artystami i wytwórniami, oferuje im wsparcie oraz cyfrową dystrybucję na Spotify i innych platformach.
 46. Secretly Distribution - Oferuje globalną sieć dystrybucji cyfrowej i fizycznej. Działa na wszystkich rynkach światowych. Zajmuje się marketingiem, inwestycjami i wsparciem wytwórni. Jest niezależną, odpowiedzialną firmą, nastawioną na dystrybucję muzyki.