Jak zarabiać na muzyce
Zarabianie muzyki jeszcze nigdy nie było tak łatwe, jak obecnie. Jeszcze 20 lat temu muzycy, nawet Ci najbardziej zdolni, musieli mieć bardzo dużą siłę przebicia oraz wkładać mnóstwo wysiłku w to, aby dotrzeć do szerszej publiczności. W dzisiejszych czasach, dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, praktycznie każdy artysta ma okazję zaprezentować swoje kompozycje muzyczne przed milionami osób, a to wszystko bez wychodzenia z domu. Internet otwiera liczne drzwi do monetyzacji twórczości - a co najważniejsze, są one dostępne zupełnie dla każdego, zarówno dla osób rozpoczynających dopiero swoją karierę jak i do weteranów szczytów list przebojów. Przekształcenie pasji do muzyki w źródło zarobku jest jak najbardziej osiągalne. Najważniejszą kwestią jest wybór sposobu zarabiania - gdy ta decyzja zostanie już podjęta, jedyne co nam zostaje to działać według ustalonego planu i czekać na efekty.
Początki produkowania muzyki
Wielu artystów wstrzymuje się przed tworzeniem własnej muzyki ponieważ wydaje im się, że muszą mieć dostęp do profesjonalnego studia i koniecznie muszą korzystać z najdroższego sprzętu. Prawda jest jednak taka, że do wyprodukowania profesjonalnie brzmiącego utworu wcale nie trzeba od razu poświęcać dużych nakładów pieniężnych. jak zarabiać na muzyce - sprzęt
Dystrybucja cyfrowa i serwisy streamingowe
Najbardziej oczywistym sposobem zarabiania na swojej muzyce przez Internet jest umieszczenie jej na najpopularniejszych serwisach streamingowych, takich jak np. Spotify, TIDAL, iTunes czy Apple Music. Przesyłanie strumieniowe stało się w ostatnich latach bardzo popularne i korzystają z niego dziesiątki milionów słuchaczy na całym świecie. Serwisy streamingowe zapewniają przede wszystkim ogromną wygodę - już nie ma konieczności pobierania muzyki na telefon, ponieważ słuchacz ma do dyspozycji ogromną bibliotekę cyfrową, z której może wybrać i odtworzyć konkretny utwór w zaledwie kilka sekund. Opublikowane raz piosenki zapewniają artyście dochód pasywny - każde odtworzenie utworu generuje zyski. Warto podkreślić, że ta opcja jest dostępna tylko i wyłącznie dla autorów muzyki, posiadających do niej pełnię praw. Twórca muzyki w znacznej większości przypadków nie ma możliwości bezpośredniego dodania swojej muzyki do biblioteki serwisu streamingowego. Aby to uczynić, konieczne jest podjęcie współpracy z dystrybutorem cyfrowym.
Vinyllee
Dystrybutorem cyfrowym, który w ogromnym tempie zyskuje popularność zarówno w Polsce jak i na całym świecie, jest Vinyllee. Firma posiada wachlarz usług, dostosowanych zarówno dla artystów obeznanych z rynkiem muzycznych jak i tych, którzy dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. Vinyllee dopilnuje tego, aby nasze utwory znalazły się na 150 najpowszechniej używanych na świecie platformach streamingowych, takich jak Apple Music, Tidal, YouTube Music czy iTunes. Oprócz tego Vinyllee zajmuje się także aktywną promocją swoich klientów oraz oferuje wielopoziomowe wsparcie. Dystrybutor daje nam do wyboru trzy plany abonamentowe. Oprócz cen, różnią się one także zakresem współpracy i dostępnością do określonych usług. Głównym kryterium, którym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego planu abonamentowego jest to, czy planujemy wydać za pomocą Vinyllee jedynie singiel, cały album czy pragniemy podjąć współpracę bez żadnych ograniczeń. Najtańszy plan, przeznaczony do wydania singla, kosztuje 9 dolarów rocznie. Drugi plan, którego celem jest opublikowanie całego albumu, to koszt rzędu 25 dolarów rocznie, natomiast trzeci plan kosztuje 100 dolarów rocznie. Biorąc pod uwagę zakres oferowanych usług stawki te są bardzo atrakcyjne. jak zarabiać na muzyce - vinyllee Muzyk podejmujący współpracę z Vinyllee zostaje odciążony od znacznej części obowiązków, ponieważ firma zajmuje się wszelkimi formalnościami. Nie jest to jednak wyłącznie bezrefleksyjne wykonywanie zleconej usługi. Twórca regularnie dostaje feedback na temat tego, co w jego działalności może zostać ulepszone, w jaki sposób może się jeszcze rozwinąć. Tego typu informacje są szczególnie wartościowe, zwłaszcza że przekazywane są przez profesjonalistów którzy potrafią dostosować się do stale zmieniającego się rynku muzycznego.
Pobieranie plików
Sklepy, takie jak przykładowo iTunes, dają możliwość kupienia muzyki w postaci cyfrowej. Co prawda do rozwiązanie nie jest aż tak popularne jak było kilka lat temu, w momencie rozkwitu dystrybucji cyfrowej, ale wciąż cieszy się popularnością i przynosi wielu artystom na całym świecie niemałe zyski. W przypadku wcześniej wspomnianego iTunes, każdy zakupiony utwór generuje zysk w wysokości $0,99 z czego jednak iTunes pobiera $0,29 prowizji. Jak można łatwo obliczyć, zostaje $0,70 ale nie oznacza to, że całość tej kwoty trafia do kieszeni artysty. Procent który otrzymuje artysta zależy od tego, za pośrednictwem jakiego dystrybutora cyfrowego umieszczał swój utwór na iTunes. Przykładowo, dla klientów TuneCore zysk rzeczywiście będzie wynosił $0,70, ponieważ firma nie pobiera żadnej prowizji. Trzeba jednakże mieć na uwadze, że w wielu przypadkach artysta otrzymuje jedynie 20-30% całkowitego zysku.
Koncerty online
Jednym ze sposobów, na jaki podczas pandemii twórcy dzielili się swoją muzyką z fanami na żywo, były koncerty online. Ta forma przekazu bardzo zyskała na popularności i również teraz, gdy restrykcje zostały zniesione, jest często wybierana przez artystów. jak zarabiać na muzyce - koncerty
Sprzedaż płyt CD
Oczywistym źródłem dochodów każdego muzyka jest sprzedawanie fizycznych przenośników muzyki, czyli płyt CD. Mimo rosnącej popularności serwisów streamingowych, część słuchaczy nadal wiernie wybiera się do sklepu aby posiadać swój własny egzemplarz albumu ulubionego artysty. W sytuacjach, gdy nie ma dostępu do Internetu bądź ciągłe noszenie przy sobie telefonu w celu słuchania muzyki jest po prostu niewygodne, kompaktowa płyta CD jest nieoceniona. Daje ona dostęp do muzyki twórcy praktycznie wszędzie, gdzie tylko znajduje się sprzęt do jej odtworzenia. Muzycy wciąż bardzo chętnie wydają swoją twórczość w formie fizycznej, co w dalszym ciągu stanowi znaczną część ich przychodów.
Merch
Muzycy, którzy są już dość rozpoznawalni i posiadają pewną ilość oddanych fanów, mogą zdecydować się na otworzenie sklepu internetowego ze swoim merchem. Na samym początku dobrym pomysłem będzie skupienie się na prostych, podstawowych produktach, takich jak T-shirty z logiem lub sloganem. Wraz ze stopniowymi zyskami i wzrostem liczby słuchaczy muzyki, również w ofercie sklepu mogą pojawiać się coraz to nowy merch. Nie jest to może bezpośredni sposób na zarabianie na muzyce, jednakże każdy światowej sławy artysta posiada gadżety sygnowane swoim nazwiskiem i/lub logiem. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, nie jest to rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku muzycznym. Aby wydanie merchu odniosło jakikolwiek sukces, należy najpierw posiadać przynajmniej garstkę fanów, którzy będą chcieli kupić nasze rzeczy.
Sprzedaż bitów i sampli
Dobrą alternatywą dla wielbicieli hip-hopowych brzmień jest sprzedawanie samodzielnie utworzonych bitów. Po wyprodukowaniu bitu wystarczy go umieścić na stronie przeznaczonej do tego rodzaju sprzedaży, takiej jak na przykład SoundCloud.com, Airbit.com czy Beatshop.com. jak zarabiać na muzyce - bity i sample Pojawia się także coraz więcej stron stockowych, które zajmują się sprzedawaniem muzycznych sampli. Zanim entuzjastycznie jednak przejdziemy do procesu tworzenia, należy dokładnie się zastanowić, kto jest naszym odbiorcą docelowym. Konieczne jest określenie między innymi gatunku, tempa, nastroju i emocji, które chcemy przekazać za pomocą sampla.
Miks i mastering
Kolejną ciekawą opcją dla osób, które potrafią w profesjonalny sposób wyprodukować muzykę, jest oferowanie usług z zakresu miksu i masteringu. Wielu artystów poszukuje specjalisty które dopracuje ich utwory w takich sposób, aby ich jakość była na najwyższym poziomie. Posiadając tego typu umiejętności, bardzo łatwo zdobędziemy pierwsze zlecenia. Jeśli nasza współpraca z muzykami będzie owocna a ich efekty będą brzmieć profesjonalnie, zarabianie w ten sposób może być dla nas nie tylko przyjemne ale i bardzo opłacalne.
Poradniki i kursy
Prawdziwi profesjonaliści, którzy posiadają przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w produkcji muzyki, mają za sobą liczne udane współprace oraz znają rynek muzyczny od podszewki, mogą się zdecydować na stworzenie własnego poradnika w formie e-booka lub stworzeniu kursu online. Przekazywanie wiedzy nigdy nie było tak łatwe jak teraz - wystarczy, że uruchomimy dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. Jest to świetna okazja na dorobienie do budżetu domowego i uzyskanie kolejnego źródła dochodu, które w tym przypadku może być także pasywne. Tematy i zakres poradnika bądź kursu zależy od indywidualnej osoby i dziedziny, na której się zna najlepiej. Gotowy produkt można promować na swoich social mediach, a sprzedawać na przykład na swojej stronie internetowej lub na specjalnych platformach edukacyjnych, takich jak np. Udemy.
Blog/strona/podcast muzyczny
Nie każdy miłośnik muzyki jest również jej twórcą. Niektórzy nie umieją śpiewać, grać na żadnym instrumencie ani produkować muzyki, jednakże mają ogromną wiedzę teoretyczną. W zależności od preferowanej formy, warto rozważyć możliwość stworzenia własnego bloga, strony internetowej bądź podcastu. jak zarabiać na muzyce - blogi strony podcasty Najpopularniejszym sposobem zarabiania na blogu jest wyświetlanie na nim reklam, za które będą płacić firmy. Inną opcją jest pisanie artykułów sponsorowanych, w tym przypadku mogą dotyczyć np. sklepu muzycznego.
Nauczanie innych
Każdą umiejętność możemy zamienić w źródło dochodu, po prostu nauczając jej innych. Nieważne, czy Twoim konikiem jest śpiew, granie na instrumencie czy produkowanie muzyki - z pewnością znajdzie się ktoś, kto chętnie weźmie od Ciebie parę lekcji. W dobie Internetu wstawienie ogłoszenia i znalezienie potencjalnych uczniów jest dziecinnie proste. Możemy w tym celu wykorzystać media społecznościowe, np. Facebook czy Twitter, albo wstawić post na takie portale jak OLX czy Gumtree. Na samym początku warto zacząć od nieco niższej stawki za godzinę, jednak wraz z doświadczeniem w nauczaniu będzie można ją stopniowo podwyższać.
Dołączenie do zespołu
Będąc solowym artystą, warto rozważyć możliwość dołączenia do zespołu lub grupy muzycznej. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym - pasję do muzyki z pracą. jak zarabiać na muzyce - zespół
Granie na uroczystościach okolicznościowych
Wiele imprez i wydarzeń nie może się odbyć bez odpowiedniej oprawy muzycznej. Jest to świetna okazja dla muzyka, aby nieco dorobić do domowego budżetu. Oczywiście nie każdy rodzaj muzyki będzie pasował do organizowanej uroczystości, więc przyjmując tego typu zlecenie należy się upewnić, czy jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania organizatorów. Oprócz tego granie na różnych imprezach znacząco może pomóc w zyskaniu popularności - gdy dzielimy się swoją twórczością wśród większej grupy ludzi, to są bardzo duże szanse, że komuś się ona spodoba i chętnie zaprosi nas również na uroczystość którą będzie organizować w przyszłości.
Udział w konkursach muzycznych
Chyba każdy z nas chociaż raz widział w telewizji różnego rodzaju programy muzyczne typu The Voice czy X Factor. Jeśli czujemy się wystarczająco na siłach aby występować przed większą publicznością, warto spróbować swoich sił w konkursie muzycznym. jak zarabiać na muzyce - konkursy muzyczne
Granie na ulicy
Zarabianie poprzez granie na instrumencie lub śpiewanie na ulicy większego miasta jest bardzo powszechne, dostępne niemalże dla każdego i wbrew pozorom, często pozwala na zarobienie dość dobrych pieniędzy. Nie jest to na pewno zbyt kusząca opcja dla osób nieśmiałych, wstydzących się występować przed większą grupą obcych ludzi. Można potraktować ten sposób zarobku jako próbę przed dawaniem koncertów na większych scenach, gdzie artysta również musi się zmierzyć ze stresem. Kluczem do uzyskania jak najwyższych napiwków, oprócz oczywiście umiejętności śpiewania lub grania na instrumencie, jest wybranie odpowiedniego repertuaru. Zastanów się, jakie piosenki mogą najbardziej trafiać w gust losowych przechodniów. Im więcej osób uda Ci się zatrzymać brzmieniem Twojej muzyki, tym więcej okaże Ci uznanie w postaci drobnej sumy pieniężnej.
Zostanie DJ-em
Imprezy w klubach i innych miejscach, gdzie gromadzą się ludzie w celu miłego spędzenia czasu ze znajomymi i potańczenia, mają miejsce praktycznie codziennie. Jeśli jesteś mieszkańcem większego miasta to warto się zastanowić, czy zostanie DJ-em może być dla Ciebie. Na pewno zapewni Ci to pracę związaną z muzyką i nie powinieneś mieć wtedy problemu związanego z brakiem zajęć. Jest to praca dobrze płatna, dlatego wielu muzyków decyduje się na dorabianie właśnie w taki sposób. jak zarabiać na muzyce - DJ
Terapia muzyką
Zawodem, który zyskuje na coraz większej popularności na całym świecie, jest terapeuta muzyczny. Muzykoterapia jest oficjalnie uznawana za gałąź medycyny i jest wykorzystywana przez ludzi w celu leczenia różnych chorób i schorzeń już od czasów starożytności. jak zarabiać na muzyce - terapeuta muzyczny
Konserwacja instrumentów
Bardzo dochodowym zajęciem związanym z muzyką jest konserwacja instrumentów. Nie jest to jednak praca, którą z marszu może podjąć każdy - konieczne jest posiadanie odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy oraz lat doskonalenia swojego warsztatu, najlepiej pod czujnym okiem innego konserwatora. Wiele osób jest silnie związanych ze swoimi instrumentami na poziomie emocjonalnym i nie wyobraża sobie, aby wymienić swój starszy, nieco już zniszczony sprzęt na coś nowego. W takich sytuacjach zwracają się oni do specjalisty, który podejmie się konserwacji ich ukochanego instrumentu i przywróci mu dawną świetność. Warto pamiętać, że tego typu praca oprócz wiedzy z zakresu muzyki i działania poszczególnych instrumentów, wymaga także zdolności manualnych.