W dzisiejszych czasach promowanie muzyki odbywa się głównie w Internecie. Artyści z całego świata docierają do fanów w odległych o tysiące kilometrów krajów tylko dlatego, że udało im się sprawnie wypromować np. w social mediach. Internet jest wspaniałym narzędziem promocji, które jest stosunkowo tanie i szybkie w obsłudze - o ile oczywiście wiemy, jak się nim prawidłowo posługiwać. Wśród klasycznych kanałów promocji ma ogromną przewagę dzięki temu, że słuchacze mogą natknąć się na nowego artystę o dowolnej porze dnia, podczas wykonywania standardowych czynności. Promowanie swojej twórczości w Internecie jest priorytetem dla każdego muzyka, który traktuje swoją muzyczną karierę poważnie i ma nadzieję na wiązanie z nią przyszłości. Obecnie samo wydawanie muzyki i liczenie, że jakimś trafem zostanie ona odtworzona w radiu bądź ktoś z ciekawości kupi naszą płytę CD, to zdecydowanie za mało. Jest kilka podstawowych sposobów promocji muzyki, które są dostępne absolutnie dla każdego i powinny być wdrożone tak szybko, jak to tylko możliwe. Prawidłowe promowanie muzyki pozwala artyście na szybkie zyskanie popularności, co w konsekwencji przekłada się na dochód uzyskany z twórczości, dlatego nie warto lekceważyć tej kwestii.
Dystrybutorzy cyfrowi
Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie i swojej muzyce odpowiedniej promocji jest podjęcie współpracy z dystrybutorem cyfrowym. Dystrybutorzy, oprócz udostępniania naszej twórczości na serwisach streamingowych, często oferują także wiele innych usług wspierających artystę w jego działalności. Każdy dystrybutor cyfrowy działa na własnych zasadach i może oferować usługi, których innych dystrybutor cyfrowy nie będzie w stanie zapewnić, dlatego początkowe rozeznanie w ofertach dystrybutorów jest niezwykle ważne. Pozwala nam ono dopasować odpowiedniego dystrybutora, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz spełni nasze oczekiwania.

Vinyllee
Vinyllee jest zaufanym dystrybutorem cyfrowym, współpracującym z artystami będącymi w każdym momencie swojej muzycznej kariery. Spośród innych firm tego typu wyróżnia się przede wszystkim indywidualnym podejściem do każdego twórcy a także bardzo zróżnicowanym wachlarzem usług. W Vinyllee pracują specjaliści branży muzycznej z bogatym doświadczeniem, którzy towarzyszą współpracującym artystom na każdym kroku i chętnie pomagają, dzieląc się zdobytą na przestrzeni wielu lat wiedzą. Vinyllee w swojej działalności łączy ze sobą doświadczenie z innowacjami - dystrybutor nieustannie śledzi zmieniające się trendy na rynku muzycznym i odpowiednio do nich dostosowuje, dzięki czemu jego podopieczni mogą się cieszyć bardzo efektywną promocją. W ofercie Vinyllee możemy znaleźć 3 plany abonamentowe, różniące się od siebie ceną oraz zakresem usług. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ artysta płaci jedynie za usługi, które rzeczywiście są mu niezbędne. Do wyboru mamy plan za 9 dolarów rocznie, za 25 dolarów rocznie oraz za 100 dolarów rocznie. Każdy z trzech planów oferuje przesyłanie utworów twórcy do ponad 150 najpopularniejszych serwisów streamingowych na świecie, takich jak na przykład Spotify, iTunes, Youtube Music, Apple Music czy TIDAL. Pierwszy plan jest przeznaczony dla osób, które chcą jedynie wydać pojedynczy singiel. Drugi plan to podjęcie współpracy na rzecz wydania całego albumu. Trzeci plan jest najbardziej rozbudowany i wiąże się on z podjęciem stałej współpracy z Vinyllee, a jednocześnie uprawnia do korzystania ze wszystkich usług, jakie w swojej ofercie posiada firma. Oprócz tego osoby kupujące dowolny plan mają zapewnioną opiekę nad swoimi social mediami oraz stworzenie strategii promocyjnej. Inne usługi które oferuje Vinyllee artystom współpracującym to tworzenie długoterminowych strategii rozwoju, dobór partnerów biznesowych a nawet usługi księgowe. Vinylllee posiada swoją sieć partnerów, która obejmuje specjalistów z różnych dziedzin, np. grafików, producentów audio i wideo. Ten dystrybutor cyfrowy jest bezpiecznym wyborem bez względu na to, jakie są nasze oczekiwania i czy potrzebujemy jedynie drobnej pomocy, czy kompleksowego zajęcia się naszą karierą.

Promuz
Inną firmą wartą uwagi jest Promuz, skierowany zarówno do pojedynczych artystów, jak i do wytwórni muzycznych i managerów. Działalność Promuz skupia się wyłącznie na promocji i marketingu cyfrowym. W cenniku Promuz znajdujemy 3 opcje - w wysokości 80 zł netto za godzinę, 500 zł netto oraz 1500 zł netto. Przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek z nich, należy szczegółowo zapoznać się z usługami które są oferowane w ramach każdej z opcji, ponieważ różnią się one między sobą znacząco. Wybierając pierwszą opcję możemy skorzystać z optymalizacji i strategii reklam, usług copywriterskich, planowania i strategii, działań SEO i SEM oraz prac webmasterskich. Opcja za 500 zł przeznaczona jest dla artystów działających lub chcących rozpocząć swoją działalność na YouTube i obejmuje tworzenie kanału, optymalizację, dodawanie wideo na kanał. Trzecia opcja jest najbardziej kosztowna, ale dzięki niej Promuz stworzy dla nas stronę internetową. Możemy wybrać odpowiadający nam szablon, dowolne moduły i funkcje, stworzyć dodatkowe podstrony i zoptymalizować stronę pod SEO. Oprócz usług podanych w Cenniku, Promuz ma w ofercie także takie usługi jak dobór modelu i narzędzi sprzedaży merchu, sporządzanie artykułów na Wikipedii, zgłaszanie artysty na wszelkiego rodzaju festiwale, współpraca z innymi twórcami, wprowadzanie utworów do agregatorów czy tworzenie wizytówek muzycznych. Promuz zajmuje się też współpracą między artystami a dziennikarzami i portalami internetowymi. Za dodatkową opłatą możliwe jest prowadzenie stałego biura prasowego muzyka, kreowanie jego wizerunku oraz obsługa bieżących kontaktów.

Video Brothers Music
Jednym z najprężniej działających dystrybutorów na polskim rynku muzycznym jest Video Brothers Music. Oprócz umieszczania utworów współpracujących artystów na platformach streamingowych takich jak iTunes, Tidal, Spotify, YouTube czy Apple Music, Video Brothers Music zajmuje się szeroko pojętym monetyzowaniem katalogów muzyków. Dystrybutor przykłada szczególną wagę do promocji twórczości swoich klientów, dopilnowując takich szczegółów jak tworzenie oficjalnych playlist, formatowanie materiałów graficznych i opisów, odpowiednie uporządkowanie dyskografii, zarządzanie profilami artystów na social mediach, czy edytowanie informacji na temat publikowanych wydań. Firma dopilnowuje także tego, aby treści wydane pod jej szyldem spełniały wszelkie wymagania prawne i techniczne - klienci Video Brothers Music mogą liczyć na doradztwo w kwestiach administracyjnych, pomoc w przygotowaniu smart linków z wykazem platform, generowaniu kodów ISRC, UPC oraz EAN a także opracowaniu metadanych dla utworów. Dystrybutor regularnie udostępnia twórcą najważniejsze raporty odnośnie prowadzonej dystrybucji, dzięki czemu możliwe jest bieżące monitorowanie sytuacji. Dla początkujących muzyków istotny może być fakt, że Video Brothers Music umożliwia dystrybucję zarówno autorskich utworów, jak i coverów utworów innych artystów.

Independent Digital
Kolejnym dystrybutorem działającym na naszym rodzimym podwórku jest Independent Digital. Firma jest szczególnie przyjazna dla twórców, którzy są dopiero na początku ścieżki swojej kariery i nie posiadają jeszcze dużych nakładów pieniężnych, które mogliby przeznaczyć na promocję. Sposób rozliczenia praktykowany przez Independent Digital to udział w zyskach. Przy rozpoczęciu współpracy z dystrybutorem, artysta nie ponosi żadnych kosztów wstępnych. Independent Digital zajmuje się publikowaniem jego utworów na platformach streamingowych i promocją jego twórczości bez jakichkolwiek opłat. Rozliczenie następuje dopiero w momencie, gdy twórczość artysty zacznie generować zyski - wtedy, według wcześniej ustalonych warunków, muzyk musi się proporcjonalnie rozliczyć z dystrybutorem. Stosunek procentowy podziału zysku między stronami jest bardzo indywidualny i wpływa na niego szereg różnych czynników, takich jak na przykład obszar, na jakim dystrybuowane są utwory a także obszerność katalogu muzycznego.
Promocja muzyki na Spotify
Spotify jest najpowszechniej używanych serwisem streamingowym na świecie. Z tego też względu artystom bardzo zależy na tym, aby to właśnie tam ich utwory osiągały szczyty popularności i były odtwarzane tak często, jak to możliwe. Co jednak trzeba zrobić, aby to było możliwe? Samo umieszczanie muzyki na Spotify nie wystarczy. Aby nowi fani mogli odkryć naszą twórczość, należy im to ułatwić, wykorzystując parę sprawdzonych trików, popartych badaniami prowadzonymi przez Spotify.

Profil artysty
Jedną z rzeczy, która bywa czasem bagatelizowana przez twórców na Spotify, jest przygotowanie szczegółowego, dopracowanego profilu. Nie warto także zaniedbywać profilu, pozostawiając na nim nieaktualne informacje czy zdjęcia, ponieważ to znacznie zniechęca nowych, potencjalnych słuchaczy. Jak odnotowano, muzycy aktualizujący swoje profile na bieżąco, odnotowują znacznie większy sukces niż Ci, którzy tego nie robią. Szczególnie ważne jest, aby zainteresować się tą kwestią jeśli przygotowujemy się do premiery utworu bądź albumu - według statystyk, liczba odsłon profilu jest o 77% wyższa w dniu premiery niż każdego innego dnia.

Zróżnicowanie gatunków
Większość słuchaczy Spotify stawia na różnorodność. Na ich playlistach można znaleźć utwory ze skrajnych, bardzo odstających od siebie gatunków muzycznych. Według Spotify, aż 45% fanów muzyki klasycznej chętnie słucha także muzyki elektronicznej, a 43% osób słuchających na co dzień w większości popu decyduje się także na włączenie od czasu do czasu hip-hopu. Oznaczając swoje piosenki konkretnymi gatunkami muzycznymi, nie warto się ograniczać tylko do tych, których faktycznie dotyczą. Im więcej gatunków muzycznych uwzględnisz, tym większa szansa, że trafisz do nowych słuchaczy.

Ponowne odsłuchiwanie utworów
Według otrzymanych od Spotify statystyk, Twoje utwory są dość często zapisywane przez użytkowników, jednak mimo to nie cieszą się zbyt dużą ilością odtworzeń? Nie ma się czym martwić! Jak wskazują badania, zapisywane utwory są ponownie odsłuchiwane po dość długim czasie, bo nawet po kilku miesiącach, ale za to w efekcie cieszą się nawet 3 razy większą słuchalnością. W jeszcze lepszej sytuacji są artyści, których piosenki znajdują się na licznych playlistach. Według statystyk, utwory umieszczone na prywatnych playlistach użytkowników cieszą się o 41% większą ilością odsłuchań oraz o 12% większą odwiedzalnością profilu niż w przypadku tych artystów, których piosenki nie znajdują się na playlistach.

Ciągła promocja
Promocja utworu bądź albumu, która zostanie zatrzymana w momencie jego opublikowania, nie pozwala mu wykorzystać do końca potencjału zyskania popularności. Jak się okazuje, nowe piosenki osiągają szczyt swojej popularności po około tygodnia od umieszczenia na Spotify - potwierdzono to aż u 53% artystów dzielących się swoją muzyką. Z tego też powodu warto rozważyć możliwość przedłużenia prowadzenia kampanii promocyjnej utworu przynajmniej o dodatkowe siedem dni po jego publikacji.

Globalizacja muzyki
Twórcy muzyki, która jest uznawana za regionalną, cieszą się zaskakująco dużą popularnością również poza granicami swojego zamieszkania czy kraju. Jeśli Twoim konikiem jest muzyka, której raczej nie słyszy się na listach przebojów, nie oznacza to że nie zdobędziesz popularności! Według raportów Spotify aż 80% słuchaczy muzyki z gatunku reggae, K-Pop i techno pochodzi z krajów znacznie oddalonych od miejsc, gdzie są ich korzenie. Zajmując się dystrybucją cyfrową swojej twórczości warto mieć to na uwadze i nie ograniczać zbytnio obszaru dystrybucji, ponieważ nigdy nie wiadomo, w którym zakątku świata odnajdzie Cię nowy fan.

Oddani słuchacze
Kolejnym powodem, aby szczególnie zadbać o swoich najwierniejszych fanów jest fakt, że odpowiadają oni na znaczną większość odtworzeń utworów artysty na serwisach streamingowych. Według prowadzonych przez Spotify statystyk, około 5% słuchaczy artysty jest grupą, która generuje nawet o 6 razy więcej odsłuchań niż cała reszta razem wzięta. Jak wiadomo, duża liczba odsłuchań powoduje promowanie przez serwis muzyki twórcy do nowych słuchaczy, dlatego też tak ważne jest to, aby w pierwszej kolejności skupić się na swoich oddanych fanach.

Sprawdzanie nowości
Spotify regularnie prowadzi badania i statystyki dotyczące tego, w jakich regionach słuchacze najczęściej decydują się na danie szansy nowym utworom i artystom. Jak się okazało, w tej kategorii znacznie dominuje Ameryka Łacińska i jej największe miasta, czyli Sao Paulo (Brazylia – miejsce 1 w raporcie Spotify), Santiago (Chile – miejsce 2) oraz Buenos Aires (Argentyna – miejsce 13). Jest to kwestia do rozważenia, jeśli zależy Ci na dotarciu do jak największej liczby nowych fanów. Czy możesz w jakiś sposób dopasować swoją twórczość, aby trafić w gusta użytkowników Spotify właśnie z Ameryki Łacińskiej?

Różne źródła
Publikując swoją muzykę na Spotify nie warto liczyć jedynie na łut szczęścia, że zostanie ona samoistnie odnaleziona przez osoby, które od razu się nią zainteresują. Szczególnie ważne jest promowanie swojej twórczości w Internecie, zwłaszcza na social mediach. Jak się okazało, w latach 2020-2021 Spotify odnotowało wzrost poleceń utworów z LinkedIna aż o 153,1%. Jak widać, nie warto lekceważyć żadnej platformy ani strony i warto starać się rozpowszechniać naszą muzykę wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe.

Promowanie starszego materiału
Artyści, skupiając całą swoją uwagę na wypromowaniu najświeższej, najnowszej twórczości, często zapominają o reszcie swojego dorobku z przeszłości. Warto wykorzystać sprzyjającą sytuację i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - promować jednocześnie nowy materiał jak i utwory, które już od jakiegoś czasu znajdują się w naszym katalogu. Takie działanie pozwala na zyskania aż o 20% wyższego zainteresowania wśród odbiorców. Jeśli nasze nowsze piosenki nie przypadną im do gustu zawsze jest szansa, że spodobają im się te nieco starsze - lub na odwrót.

Długoterminowa promocja
Promocja naszej twórczości nie powinna się ograniczać jedynie do momentów, kiedy chcemy uraczyć naszych fanów nowym materiałem. Warto przypominać o sobie i swojej twórczości regularnie, aby nie popaść w całkowite zapomnienie. Jednym z najlepszym sposobów, w jaki możemy tego dokona, jest aktualizacja lub zamieszczenie Canvas, czyli inaczej krótkiej wizualizacji która odtwarza się w sposób zapętlony wraz z odtwarzaniem naszej piosenki na serwisie Spotify. Ten szczegół wydaje się być mało istotny, jednakże według statystyk odpowiada on nawet za 10% wzrost liczby odtworzeń utworu, nawet jeśli znajduje się on w bibliotece Spotify już od dłuższego czasu.

Spotify for Artists
Spotify oferuje twórcom muzyki serwer, specjalnie przygotowany aby spełnić ich wszelkie potrzeby. Spotify for Artists jest usługą całkowicie darmową i dostępną dla każdego. Dzięki Spotify for Artists muzycy mogą tworzyć swoje profile na platformie Spotify oraz dowolnie nimi zarządzać, według swoich własnych upodobań. Artyści mają możliwość odpowiedniego zaprezentowania się swoim obecnym jak i potencjalnym słuchaczom, umieszczając na swoim profilu najważniejsze informacje o sobie oraz dodając przeróżne materiały. Wśród opcji dostępnych na panelu Spotify for Artists znajduje się między innymi możliwość dodania biogramu, umieszczanie zdjęć, powiadamianie fanów o zbliżających się wydarzeniach takich jak koncerty a nawet tworzenie zbiórek pieniędzy. Twórcy mają też możliwość układania swoich własnych playlist, do których dostęp będą mieli również inni użytkownicy serwisu. Publikowanie nowych utworów również zostaje znacznie uproszczone, ponieważ dzięki Spotify for Artists możliwe jest wcześniejsze zaplanowanie daty premiery i automatyczne dodawanie piosenki do biblioteki Spotify. W końcu, Spotify for Artists dostarcza szczegółowych informacji i statystyk na temat liczby odtworzeń utworów, wyświetleń profilu i wiele więcej, co znacznie usprawnia planowanie strategii promocji.

Prezentowanie muzyki redaktorom Spotify promocja muzyki - redaktorzy spotify Umieszczenie naszej piosenki na wielu zróżnicowanych playlistach pozwoli na wielokrotne zwiększenie liczby jej odsłuchań, a więc będziemy mogli dotrzeć do większej ilości słuchaczy Spotify niż w przypadku, gdybyśmy po prostu zdecydowali się na wrzucenie utworu do serwisu. Ta opcja jest dostępna wyłącznie dla twórców, którzy mają założone aktywne konto typu Spotify for Artists. Ważne jest, aby zaprezentować swoją muzykę redaktorom odpowiednio wcześnie przed premierą, ponieważ muszą oni mieć wystarczająco dużo czasu aby się z nią zapoznać i przyporządkować do odpowiednich kategorii a potem playlist.

Reklamy na Spotify
Osoby korzystające ze Spotify w wersji darmowej co jakiś czas muszą wysłuchiwać zamieszczanych pomiędzy piosenkami reklam. Często te reklamy dotyczą innych artystów i promują ich najnowszą muzykę. Jest to kolejny sposób, w jaki możesz wykorzystać ten najpopularniejszy na świecie serwis streamingowy do rozpowszechnienia informacji na temat Twojej twórczości. Aby utworzyć reklamę, należy skorzystać z funkcji Ad Studio. Według przeprowadzanych przez Spotify statystyk, aż 61% słuchaczy decyduje się na zapoznanie się z reklamowanym na ich serwisie nowym artystą. Oprócz reklam, które są puszczane jedynie w formie dźwięku, możemy zdecydować się także na reklamy w postaci krótkich filmików.
Promocja muzyki na YouTube
YouTube to serwis, który jest kolebką wielu popularnych artystów na całym świecie, takich jak Justin Bieber, Young Multi czy Shawn Mendes. Umieszczanie swojej muzyki na tej platformie może stać się początkiem świetlanej kariery, o ile materiały zamieszczane na kanale artysty są w stanie zainteresować potencjalną widownię. Dodawanie tylko i wyłącznie teledysków nie jest wystarczającą formą promowania swojej twórczości. Oprócz treści stricte związanych z muzyką, warto umieścić na swoim profilu także filmy o zróżnicowanym charakterze, dzięki którym fani zainteresują się również artystą jako człowiekiem.

Umieszczanie utworów bez teledysków
Oprócz dodawania na swój kanał na YouTube wyłącznie singli i piosenek, które posiadają przeznaczone dla nich teledyski, warto również zastanowić się nad umieszczeniem innych utworów znajdujących się płycie. Wbrew pozorom, nawet piosenka do której dołączony jest jedynie pojedynczy obraz jest w stanie bardzo skutecznie promować naszą twórczość. Niejednokrotnie zdarzały się przypadki, gdzie szeregowy utwór z albumu, nieposiadający teledysku, odnosił większą popularność niż singiel wyróżniony do promowania twórczości artysty. Z tego też względu na YouTube warto umieszczać wszystkie utwory z płyty, najlepiej posiadające jako grafikę okładkę albumu. Dobrą praktyką jest także stworzenie oddzielnej playlisty dla wszystkich piosenek z płyty w celu uporządkowania swojej twórczości na kanale.

Fragmenty materiału przed premierą
Dobrym materiałem do wykorzystania przy promocji nowego singla lub płyty są fragmenty utworów bądź teledysku. Jakiś czas przed faktycznym umieszczeniem całości materiału na swoim kanale na YouTube, warto zamieszczać krótkie zapowiedzi i zwiastuny dające przedsmak tego, czego mogą się spodziewać fani w najbliższym czasie. Taka taktyka sprawia, że nasi słuchacze z niecierpliwością wyczekują nowości które przygotował dla nich artysta. Zainteresowanie rośnie, a to potem przekłada się na zwiększoną liczbę odsłon docelowego materiału. Skróty i fragmenty z teledysków lub utworów można także umieszczać na swoich mediach społecznościowych, na przykład Instagramie lub Facebooku.

Lyric video
Alternatywą dla wstawiania piosenki jedynie ze zdjęciem okładki albumu zamiast teledysku jest stworzenie tak zwanego lyric video. Artyści często praktykują umieszczanie lyric video na swoich kanałach na YouTube dla singla, jakiś czas przed pojawieniem się oficjalnego klipu. Prostota lyric video polega na tym, że jest to po prostu filmik przedstawiający tekst piosenki. Nawet osoba nieobeznana w programach do edycji filmów, przy odrobinie cierpliwości i wypróbowaniu różnych funkcji obróbki, jest w stanie stworzyć tego typu materiał.

Wspólne projekty z innymi artystami
Nawet największe gwiazdy muzyki nie ograniczają się jedynie do tworzenia muzyki solo i wiedzą, jak ważne jest co jakiś czas połączenie sił z innymi artystami i współpraca nad wspólnym materiałem. Featuringi na piosenkach i różnego rodzaju kolaboracje praktycznie zawsze przynoszą ogromne korzyści obu stronom zaangażowanym - fani każdego z artystów mogą w ten sposób zwrócić uwagę również na twórczość drugiej osoby zaangażowanej w projekt i vice versa. Do współpracy można zaprosić zarówno muzyków cieszących się większą popularnością, w celu przyciągnięcia większej widowni, jak i mniejszych twórców, którzy dodadzą do naszej twórczości nieco różnorodności. Wspólnie projekty zazwyczaj są bardzo unikatowe i cieszą się ogromną popularnością wśród fanów, ponieważ światy dwóch artystów mieszają się ze sobą, w konsekwencji powstaje coś zupełnie unikatowego. Kolaboracje są szczególnie popularne w takich gatunkach muzycznych jak rap, hip hop oraz pop.

Nagrania z koncertów
Oprócz wstawiania wyreżyserowanych teledysków, fajnym urozmaiceniem na kanale na YouTube mogą być także nagrane występy na żywo. Fani chętnie sięgają po tego typu materiały, chcąc usłyszeć jak dany utwór brzmi w rzeczywistości, a nie w studyjnej wersji. Kwestią priorytetową przy kręceniu tego typu materiału jest szczególne dopilnowanie jakości dźwięku oraz ostry obraz z korzystnym kadrem. Nagranie powinno spełniać pewne standardy, aby mimo nagrywania na żywo oglądało się je potem z przyjemnością. Przede wszystkim muzyka musi być wyraźnie słyszalna, bez niepotrzebnego hałasu i szumu. Obraz jest również bardzo ważny - chwiejne, rozmyte nagranie na którym nic nie widać nie zachęci nikogo, nawet najbardziej oddanego fana. Wyjątkiem są materiały, które składają się tylko i wyłącznie z filmików nagranych przez obecnych na koncercie artysty fanów. Można w ten sposób zrobić klip składający się z wielu mniejszych urywek.

Vlogi i relacje
Vlog to bardzo luźna forma przekazu, mająca na celu zazwyczaj pokazać codzienność artysty lub pracę za kulisami, cały proces dzięki któremu jego twórczość może zostać ukazana reszcie świata. Podczas nagrywania Vloga można sobie sporządzić pewien scenariusz, co dokładnie będzie w sobie zawierać, jednak z reguły filmik powinien być dość spontaniczny. promocja muzyki - vlogi i relacje Nawiązanie współpracy
Osoby rozpoznawalne, posiadający pewne zasięgi i grono wiernych odbiorców, mogą liczyć na to, że będą się z nimi kontaktować różne marki w celu nawiązania współpracy. Zdecydowanie się na współpracę niesie więcej korzyści, niż tylko uzyskanie dodatkowego dochodu w zamian za pokazanie konkretnego produktu bądź usługi - pozwala także artyście pokazać się z innej strony, wprowadzając do umieszczanych na jego kanale na YouTube materiałów nieco różnorodności. Wśród muzyków najbardziej popularną współpracą jest Męskie Granie oraz Projekt Tymczasem. Artyści będący dopiero na początku swojej drogi mogą także sami przejmować inicjatywę i proponować interesujących ich markom rozpoczęcie kolaboracji.

Wywiady i sesje Q&A
Jeśli zależy nam na tym, aby nasi fani poznali nas z nieco bardziej osobistej strony, kolejnym rodzajem materiału który możemy umieścić na kanale na YouTube są wywiady. Aby zorganizować udany wywiad nie trzeba umawiać się z dziennikarzem lub publicystą. Często dużo lepszym rozwiązaniem jest zaproponowanie naszym słuchaczom, aby w przeznaczonym do tego miejscu zadawali nam pytania na które potem zostanie udzielona odpowiedź. Mogą oni zostawiać je na przykład pod konkretnym filmikiem na YouTube, w sekcji komentarzy, a artysta musi potem tylko zebrać najciekawsze i nagrać filmik, w którym na nie odpowiada. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także sesje Q&A, czyli prowadzenie transmisji na żywo na wybranej platformie społecznościowej, podczas której twórca na bieżąco odpowiada na zadawane mu pytania. Ten typ wywiadu pozwala na jeszcze bardziej osobisty kontakt z fanami. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wcześniejsze nagranie filmiku selekcjonując wybrane pytania, czy jednak zorganizujemy spontaniczną sesją Q&A, w obu przypadkach należy zadbać przede wszystkim o jakość dźwięku.

Branie udziału w wyzwaniach i challengach
Co jakiś czas na social mediach pojawiają się nowe pomysły wyzwań, a więc zadań które są wykonywane przez znanych muzyków i inne sławne osoby. Niekiedy mają charakter czysto rozrywkowy, a innym razem ich zadaniem jest niesienie pomocy bądź zwrócenie uwagi na jakiś problem społeczny. Wśród najpopularniejszych wyzwań ostatnich lat można wyróżnić na przykład #Hot16Challenge lub znane na całym świecie Ice Bucket Challenge. Nie wszystkie trendy wymagają dużych nakładów pracy aby je zrealizować. Inspiracją do stworzenia kontentu będącego zgodnego z trendami może być aplikacja Tik Tok, na której bez przerwy pojawiają się nowe challenge różnego rodzaju. promowanie muzyki - akcje dla fanów
Merch i gadżety
Prostym sposobem na to, aby fani naszej twórczości jeszcze bardziej zaangażowali się w działalność artysty i jeszcze chętniej słuchali jego muzyki, jest zaoferowanie im kupna specjalnych produktów z nim związanych. Oprócz tego artysta zyskuje również dodatkowe źródło zysku, co również nie pozostaje bez znaczenia. Wbrew pozorom, nie trzeba być gwiazdą światowej sławy i podbijać międzynarodowych list przebojów aby z sukcesem sprzedawać własny merch. Bardzo często to mali artyści i zespoły, posiadający zaledwie garstkę bardzo wiernych fanów, sprzedają dużo większe ilości swoich produktów w porównaniu z najpopularniejszymi muzykami. Tutaj głównym czynnikiem powodzenia jest oddanie słuchaczy, a nie ich ilość. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj oferowanego merchu i to, jak bardzo jest on dopasowany do preferencji fanów. Decydując się na stworzenie autorskiego produktu warto się zastanowić, jakie są oczekiwania osób, które nas słuchają. Standardowo, najlepszym wyborem dla artysty tworzącego muzykę country jest stworzenie merchu składającego się głównie z kapeluszy, za to muzycy rockowi powinni postawić na koszulki. Każdy gatunek muzyczny rządzi się własnymi prawami i naszym zadaniem jest najpierw prawidłowo ocenić, jaki typ produktu będzie najbardziej odpowiedni.

Lokalizacja a sprzedaż merchu
Sukcesywne sprzedawanie merchu fanom zależy oczywiście głównie od gatunku muzyki który wykonuje artysta, jednakże nie bez znaczenia pozostaje także lokalizacja. W każdym miejscu na świecie preferuje się odmienne typy produktów, dlatego również to trzeba wziąć pod uwagę przygotowując się do wypuszczenia produktów związanych z naszą twórczością. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się zaoferować nasz merch fanom zamieszkującym w największych miastach USA, warto postawić na zwykły fizyczny przenośnik muzyki jakim jest płyta CD. Wybranie innej lokalizacji wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wcześniej dokładnych badań, czy na pewno nasz merch będzie cieszył się oczekiwanym popytem.

Rodzaj merchu a wiek odbiorcy
Mogłoby się wydawać, że lokalizacja i gatunek muzyki to jedyne zmienne, które należy brać pod uwagę planując wyprodukowanie swojego merchu. Ale to nie wszystko! Ostatnim, nie mniej ważnym czynnikiem jest wiek grupy docelowej, czyli mówiąc inaczej to, w jakim wieku jest większość naszych fanów. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z młodszą czy starszą widownią, nie każdy typ produktu będzie cieszył się oczekiwaną popularnością. Przykładowo, osoby w średnim wieku najchętniej sięgają po koszulki z wizerunkiem ulubionego zespołu. To, co może zaskoczyć niejedną osobę jest fakt, że młodsze pokolenie kupuje rekordową ilość płyt winylowych. Jeśli według statystyk naszymi słuchaczami są w większości przedstawiciele generacji Z, warto po wydaniu albumu w formie CD pokusić się także na wypuszczenie jego winylowej wersji.
Inne sposoby promocji w Internecie
Aktywność w social mediach
W obecnych czasach używanie mediów społecznościowych jest powszechne - bez względu na grupę wiekową, status czy lokalizację, zdecydowana większość społeczeństwa używa przynajmniej jednej platformy tego typu. Social media to duża szansa dla artystów, ponieważ mogą za ich pomocą nie tylko utrzymywać stały kontakt z obecnymi fanami, ale także z łatwością pozyskiwać nowych. Wśród najpopularniejszych platform społecznościowych wyróżniamy Facebooka, Instagrama i Twittera. To właśnie profile na tych stronach powinny być priorytetowe dla każdego artysty, ponieważ najbardziej umożliwiają uzyskanie dużego zasięgu. Coraz większą popularnością cieszy się także Tik Tok i warto rozważyć swoją działalność również na tej aplikacji. Wielu artystów, nawet zupełnie nieznanych i początkujących, stało się rozpoznawalnymi w błyskawicznym tempie tylko dlatego, że nagrali chwytliwy utwór który stał się popularny na Tik Toku. Obecność w social mediach jest teraz czymś zupełnie obowiązkowym, jeśli traktujemy naszą karierę poważnie. Używając platform społecznościowych należy także posiadać pewną wiedzę, jakie są właściwe sposoby promocji i jaki typ treści umieszczać na poszczególnych kanałach, aby cieszyć się jak największą popularnością. Na szczęście nie trzeba zdobywać takich informacji na podstawie metody prób i błędów - bardzo dużo rad na ten temat jest powszechnie dostępnych. Na początku warto wspomnieć o tym, jakiej taktyki na pewno nie warto obierać. Bardzo częstym błędem artystów, którzy dopiero zgłębiają tajniki posługiwaniem się kontami na platformach społecznościowych, przynajmniej w kontekście promowania swojej twórczości, jest umieszczanie tylko i wyłącznie treści bezpośrednio promujących ich materiały. Dodawanie postów jedynie wtedy, kiedy chcemy powiadomić bądź zachęcić naszych fanów do zainteresowania się nowością, zazwyczaj ma skutek dokładnie odwrotny i bardzo łatwo ich zniechęca. Natrętne, codziennie postowanie i wręcz błaganie o wyświetlenia czy odsłuchanie muzyki, jest odbierane bardzo negatywnie. promocja muzyki - zasięgi Ważną kwestią jest także rozważenie, które platformy społecznościowe będą grać dla nas kluczową rolę. Zastanawiając się nad tym problemem warto postawić się na miejscu fanów, a także innych artystów i firm które mogą potencjalnie chcieć podjąć współpracę. W jakim miejscu te osoby mogą nas poszukiwać? Jakie informacje są kluczowe i gdzie można je najlepiej wyeksponować? Dla wielu artystów odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego też dobrze jest posiadać kilka kont na najważniejszych platformach społecznościowych, aby każdy mógł dotrzeć do jego twórczości za pomocą różnych kanałów.

Własna strona internetowa
Oprócz posiadania kont na social mediach, można także rozważyć założenie własnej strony internetowej. Będzie to własne, indywidualne miejsce artysty w Internecie, gdzie w jednym miejscu można umieścić wszelkie najważniejsze informacje na temat muzyka - od streszczenia jego dotychczasowej działalności, podsumowania wszystkich wydań, planowanych koncertów i wydarzeń w których będzie brał udział, aż po dodawanie dodatkowych materiałów pokazujących kulisy jego pracy. Własna strona internetowa może także służyć do sprzedaży merchu czy fizycznych płyt CD. Ponadto stronę internetową można także potraktować jako promocję artysty w kontekście biznesowym. Podczas gdy media społecznościowe będą skierowane głównie do fanów i pozyskiwania nowych słuchaczy, własna witryna www może służyć do celów biznesowych.

Profilowanie zamieszczanego kontentu
Każda platforma social media rządzi się swoimi prawami. Na jednej wstawianie określonego materiału, np. filmiku, będzie zdecydowanie bardziej promowane niż na innej, gdzie większą popularnością będą cieszyć się zdjęcia i grafiki. Decydując się na prowadzenie oficjalnego profilu na platformach społecznościowych jako artysta, musimy mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, jak funkcjonują ich algorytmy. Dopasowanie kontentu do wymagań poszczególnych serwisów daje nam pewność, że nie zginie on w otchłaniach Internetu, zupełnie nie odbijając się echem. Jednym z przykładowych działań jakie możemy podjąć, jeśli zależy nam na większej ilości odsłon, jest przygotowywanie postów sponsorowanych i reklam przy użyciu takich narzędzi jak Facebook Ads czy Google AdWords. Posiadając własną stronę www, należy zwrócić szczególną uwagę na pozycjonowanie SEO, czyli odpowiednie przygotowanie zawartości i architektury strony, dzięki czemu przy wyszukiwaniu będzie się ona wyświetlała na pierwszych pozycjach w przeglądarkach internetowych. Pozycjonowanie SEO polega na zręcznym używaniu wyselekcjonowanych słów kluczowych, które są najczęściej używane przez użytkowników podczas wyszukiwania informacji na określony temat. Dopilnowanie tego typu kwestii sprawi, że bez problemu dotrzemy do naszej grupy docelowej a grono naszych fanów będzie z miesiąca na miesiąc rosnąć coraz bardziej.

Newsletter
W erze dominacji mediów społecznościowych, stworzenie listy mailingowej może się wydawać dość przestarzałe. Dużo wygodniejszą formą komunikacji z fanami wydaje się dodawanie postów na Facebooku, relacji na Instagramie czy chociażby tweetowanie. Jak się jednak okazuje, prawdopodobieństwo, że fan przeczyta wysłanego bezpośrednio do maila jest wyższe, niż że wyświetli dodaną przez nas treść na social media. Warto wykorzystać fakt, że również nasi słuchacze używają skrzynki elektronicznej i dawać znać o sobie oraz swojej twórczości również w taki sposób. promowanie muzyki - Newsletter Niektórzy artystyści praktykują zbieranie e-maili fanów bezpośrednio po swoich występach i koncertach, dając w zamian prezenty. Wysyłając maile do osób z listy mailingowej należy się za każdym razem dobrze zastanowić, jaka będzie ich treść oraz w jakim tonie będziemy się zwracać do odbiorcy. Szczególnie ważne jest dobranie tych dwóch czynników w taki sposób, aby fani mogli się z nimi łatwo utożsamić i nawiązanie osobistej więzi z artystą było jak najprostsze. W przypadku kontaktu za pomocą newslettera, zdecydowanie lepiej postawić na jakość niż na ilość - nie tylko ze względu na ryzyko spamu, ale także aby zbytnio nie zmęczyć i nie przytłoczyć fanów ilością otrzymywanych informacji. Warto stworzyć indywidualny kalendarz e-mailowy, który pomoże odpowiednio zaplanować harmonogram wysyłania kolejnych wiadomość oraz temat, który będą poruszać. Kalendarz e-mailowy sprawi, że będziemy mogli z perspektywy spojrzeć na regularność wysyłania wiadomości oraz pozwala sprawdzić, czy nie zapomnieliśmy wysłać określonych informacji czy materiałów. Tworząc własną listę mailingową warto mieć na uwadze, że osoby zapisujące się na nią są naszymi najwierniejszymi fanami. Należy o tym pamiętać za każdym razem, gdy zdecydujemy się z nimi skontaktować za pomocą poczty elektronicznej. Newsletter to świetne narzędzie do tego, aby bardziej docenić oddanych słuchaczy i zaoferować im coś, co nie jest powszechnie dostępne i czym się nie dzielimy na platformach społecznościowych. Najlepsze sposoby na docenienie fanów i sprawienie, że z przyjemnością będą odczytywać kolejne maile od artysty, to zaoferowanie im od czasu do czasu atrakcyjnych ofert z rabatem na merch, wcześniejsze powiadomienie o planowanych datach i miejscach trasy koncertowej, udostępnienie możliwości wcześniejszego kupna biletu niż jest to ogólnie dostępne czy wysłanie materiału zza kulis.

Urozmaicenie wstawianych treści
Bardzo łatwym błędem do popełnienia jest wstawianie suchych postów, składających się wyłącznie z treści. Ściana tekstu nie jest zbyt atrakcyjna dla użytkownika social mediów i nie zachęci go raczej do tego, aby poświęcić kilka minut w celu przeczytania całości. Innym popularnym błędem jest dodawanie zbyt małej ilości treści, na przykład pojedynczego zdania i linku do teledysku bądź piosenki, którą artysta chce wypromować. Takie działania może nie są jakoś szczególnie szkodliwe, ale używając portali społecznościowych warto wykorzystać ich potencjał do maksimum. Dodając posty, warto poświęcić trochę więcej czasu i stworzyć adekwatną grafikę, która w jakiś sposób przyciągnie wzrok odbiorcy i zachęci do zapoznania się z jego treścią. Według statystyk prowadzonych przez Facebooka, tego typu działanie ma swoje rzeczywiste skutki - zaangażowanie odbiorców jest wielokrotnie większe, jeśli do tekstu dołączone jest ciekawe zdjęcie. Z tego też powodu najwięcej postów, które są publikowane na Facebooku, składa się właśnie z grafiki i tekstu. Stanowią one aż 87% udostępnianych treści. Dobrym pomysłem jest także przyjrzenie się reakcji naszych obserwujących na profilach społecznościowych na zamieszczane przez nas posty. Jakie rodzaje postów cieszą się największą popularnością, największą liczbą wyświetleń i udostępnień? Zaobserwuj zależność i dostosuj się do preferencji swojej widowni. promowanie muzyki - kolaboracja Crowdfunding
Artyści, będący dopiero na początku swojej kariery i potrzebują środków pieniężnych na kontynuowanie swojej działalności, mogą zainteresować się crowfundingiem. Pozwala to nie tylko na sfinansowanie swojej twórczości, ale także na pewnego rodzaju promocję. Do działań crowdfundingowych można wykorzystać specjalne platformy, które są do tego przeznaczone. W Polsce najpopularniejszymi serwisami crowdfundingowym są patronite.pl, wspieram.to, zrzutka.pl i polakpotrafi.pl. Strony te umożliwiają stworzenie własnego profilu, na którym można dokładnie opisać swoją działalność oraz cel, na który zbieramy pieniądze. Bardzo często można także wykorzystać opcje dodatkowe, takie jak na przykład dodawanie zachęcających grafik czy filmików, które mają za zadanie przekonać do przeznaczenia środków pieniężnych właśnie na nasz projekt. Crowdfunding niesie ze sobą dwie główne korzyści - nie tylko mamy możliwość zebrania środków pieniężnych potrzebnych aby dalej tworzyć, ale także informacje na temat naszej twórczości zostaną szeroko rozpowszechnione. Nawet w przypadku, gdy nie uda nam się zebrać całkowitej kwoty, i tak jesteśmy na pozycji wygranej, ponieważ możemy zyskać w inny sposób, a mianowicie przyciągając nowych fanów.
Strony do promocji muzyki
Twórczość można promować nie tylko za pomocą profili na różnych platformach społecznościowych, ale również na stronach, które zostały w tym celu stworzone. Pomagają one dotrzeć do nowych słuchaczy i poszerzyć grono fanów, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla artystów, którzy dopiero wkraczają na rynek muzyczny. Priorytetem jest zaprezentowanie siebie i dodawanego materiału z jak najlepszej możliwej strony, a resztą zajmie się już dana strona.

Soundcloud
Jednym z najpopularniejszych serwisów muzycznych na całym świecie jest Soundcloud. Korzystają z niego chętnie zarówno początkujący muzycy jak i ci, którzy znajdują się na szczytach list przebojów. Wyróżnia się on spośród innych stron tego typu bardzo nowoczesnym i intuicyjnym designem, dlatego nawigowanie po całym serwisie jest niezwykle proste. Na Soundcloud możemy korzystać z darmowej wersji konta lub przerzucić się na wersję płatną. Darmowa wersja posiada pewne ograniczenia, ponieważ twórca ma możliwość dodania do serwisu jedynie 120 minut materiału audio. Wykupując wersję płatną, limit ten ulega zwiększeniu do 4 godzin lub zostaje całkowicie zniesiony w zależności od tego, czy zdecydujemy się ponieść koszt wysokość 29 euro czy 99 euro. Soundcloud łączy się automatycznie z social mediami artysty, np. Facebookiem czy Twitterem. Wśród narzędzi serwisu możemy znaleźć między innymi widżety, które można umieścić na przykład na stronie www twórcy lub na jego blogu. Oprócz zwykłej, przeglądarkowej wersji, Soundcloud dysponuje także własną aplikacją mobilną, dzięki czemu mamy dostęp do wszelkich funkcji serwisu na wyciągnięcie ręki.

Reverbnation
Serwis Reverbnation przeznaczony jest zarówno dla muzyków i fanów, jak i menedżerów, promotorów a nawet lokali. Każdy z nich może założyć darmowe konto, dzięki któremu będzie promować swoją działalność lub obserwować interesujące go osoby. Strona Reverbnation jest bardzo łatwa w obsłudze i pozwala na skorzystanie z mnóstwa opcji, które wspierają promocję. Do dyspozycji mamy między innymi liczne widżety, które można wykorzystać na swoich stronach bądź blogach a także szczegółowe raporty i statystyki przedstawiające najważniejsze dane odnośnie wyświetleń, interakcji i nie tylko. Część usług oferowanych przez Reverbnation jest płatna, ale również te dostępne za darmo są bardzo przydatne i warto z nich korzystać. Dobrym pomysłem jest zsynchronizowanie naszego Reverbnation z social mediami, takimi jak Instagram, Facebook, YouTube czy Twitter. Dzięki temu nasi fani będą dostawać powiadomienia za każdym razem, gdy zdecydujemy się udostępnić jakiś post lub utworzymy wydarzenie. Jest to szczególnie przydatne w momencie, kiedy na naszych kontach na różnych platformach społecznościowych umieszczamy ten sam kontent, ponieważ pozwala to na zaoszczędzenie czasu. Korzystając z darmowej wersji Reverbnation należy mieć na uwadze, że istnieje ograniczenie co do wielkości pliku - może on mieć maksymalnie 8mb. Z tego też względu lepiej dodawać zapowiedzi, krótkie filmiki i utwory które jedynie mają za zadanie wzbudzić ciekawość, niż całe wydania. Reverbnation dysponuje także świetnie działającą aplikacją mobilną posiadającą funkcję Fancollector. Ta opcja umożliwia zebranie wszelkich adresów mailowych które użytkownik posiada na telefonie w jednym miejscu i poszerzenie za ich pomocą widowni. Jeśli traktujemy kwestię promocji naszej muzyki poważnie, warto zastanowić się nad inwestycją w płatną wersję Reverbnation. Jest to stosunkowo niski koszt jak na możliwości, które jest w stanie nam zaoferować serwis. Opcje premium, dostępne w płatnej wersji Reverbnation, obejmują między innymi sprzedaż merchu i materiałów promocyjnych, dodawanie utworów do najpopularniejszych serwisów streamingowych jak Spotify, iTunes, Amazon, MOG, Rhapsody czy Last.fm, kreator stron internetowych, tworzenie listy mailingowej do fanów obserwujących profil artysty, możliwość stworzenia własnej aplikacji mobilnej a także dostęp do zaawansowanych narzędzi Fancollector. Serwis Reverbnation umożliwia twórcom także zarabianie poprzez umieszczanie reklam na profilu. Usługa Fair Share daje możliwość dzielenia się 50% zyskiem z wyświetlanych reklam w zamian za zgodę na ich dodanie na stronę artysty. Wysokość dochodów jest zależna od tego, jak dużo fanów odwiedza profil artysty, jednakże korzystając z innych opcji dostępnych na Reverbnation z pewnością liczba wyświetleń będzie wysoka.

House-mixes
Serwis House-mixes nie cieszy jeszcze zbyt dużą popularnością w Polsce. Warto mimo wszystko rozważyć założenie profilu na tej stronie, ponieważ proces rejestracji jest całkowicie darmowy. Artysta nie ma nic do stracenia, a przy odrobinie szczęścia może zyskać większe grono fanów i przedstawić swoją twórczość nowym słuchaczom. Grupami docelowymi serwisu są przede wszystkim muzycy, którzy pragną wypromować swoje utwory, a także fani poszukujący nowych, ciekawych wykonawców. House-mixes posiada dość ograniczoną ilość narzędzi przeznaczonych do promowania, lecz jego największą zaletą jest brak ograniczeń dotyczących wielkości wstawianych plików. Oznacza to, że możemy dodawać dowolne materiały zawsze, kiedy tylko będziemy mieć na to ochotę, w dodatku nie ponosząc przy tym dodatkowych opłat. Tak jak nazwa trafnie wskazuje, serwis skupia się przede wszystkim na miksach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jego pośrednictwem dodawać także remixy, mashupy i utwory.

Mixcloud
Dla osób, którym szczególnie zależy na udostępnianiu dużych ilości materiałów bez generowania dodatkowych kosztów, dobrym rozwiązaniem będzie założenie konta na Mixcloud. Serwis pozwala na publikowanie nieograniczonej ilości plików, bez limitów co do ich wielkości. Jest to świetnie miejsce do dzielenia się nie tylko utworami i albumami, ale także na przykład podcastem, audycją radiową czy nagraniem z całego koncertu bądź występu. Mixcloud jest całkowicie i wszelkie opcje dostępne na stronie są nieodpłatne, dlatego jest to szczególnie przyjazny serwis dla początkujących artystów, nie dysponujących zbyt dużym budżetem. Tak jak w wielu innych serwisach tego typu, Mixcloud ma możliwość synchronizacji np. z Facebookiem, Google+ i innymi. Również ten serwis pozwala na stworzenie widżetu, który potem może zostać przez nas dowolnie wykorzystany. Jedynym znaczącą wadą Mixcloud jest niestety brak opcji pobierania muzyki twórcy bezpośrednio z jego profilu. Nie jest to jednak przeszkoda nie do obejścia, ponieważ na koncie można dodać informacje o miejscach, gdzie fani będą mieć bez problemu udostępnioną twórczość.

Bandcamp
Serwis Bandcamp działa na bardzo podobnych zasadach, jak wcześniej wspomniane Reverbnation. Mamy do wyboru dwa warianty korzystania ze strony, darmowy oraz płatny. Bancamp Pro to koszt zaledwie 5 dolarów miesięcznie przez pierwszy rok, oraz 10 dolarów miesięcznie przez resztę okresu użytkowania. Wykupienie płatnej wersji nie jest absolutną koniecznością, ponieważ darmowa konfiguracja również oferuje nam bardzo ciekawe rozwiązania z zakresu promocji. Rejestracja w serwisie jest bardzo szybka i intuicyjna. Po podaniu wszelkich niezbędnych informacji możemy się zająć tworzeniem swojego własnego profilu. Konto na Bandcamp może być dostosowywane do preferencji artysty pod wieloma kątami - można zmienić tło strony i jej kolor, dodać nagłówek, modyfikować widżety, umieścić wszelkie niezbędne linki i informacje. Istnieje także możliwość podłączenia własnej domeny, jednakże jest to opcja za którą należy dodatkowo zapłacić. Bandcamp służy przede wszystkim o publikacji utworów oraz albumów, ale możemy także za jego pośrednictwem dodawać informacje na temat planowanych koncertów oraz wydarzeń, monitorować statystyki dotyczące odtworzeń, sprzedaży i pobrań, tworzyć newslettera czy udostępniać kody z rabatami na pobranie i zakup utworów. Co ważne, serwis nie narzuca odgórnie żadnych stawek odnośnie sprzedawanych przez artystów utworów - jest ona indywidualnie ustalana przez twórcę, a Bandcamp rości sobie jedynie 15% zysku w przypadku sprzedaży utworów cyfrowych oraz 10% sprzedaży jeśli sprzedawane są produkty fizyczne, takie jak merch, płyty CD oraz wszelkiego rodzaju gadżety. Tak jak w przypadku Reverbnation, Bandcamp umożliwia zsynchronizowanie profilu na serwisie z kontami na social mediach.

Official.fm
Inną stroną umożliwiającą bardzo łatwe promowanie naszej twórczości jest Official.fm. Również w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze założenie darmowego konta. Profil można zoptymalizować na przeróżne sposoby, na przykład dodając zdjęcie profilowe oraz tło. Na stronie można promować pojedyncze utwory, jak i całe wydania. Official.fm jest także przyjaznym miejscem dla początkujących artystów, chcących zaprezentować jedynie swoje demo. Serwis daje możliwość wykorzystania widżeta, którego można umieścić na dowolnej stronie.

Myspace
Mogłoby się wydawać, że taki serwis jak Myspace swoje lata świetności ma już za sobą. Nic bardziej mylnego! Mimo, że rzeczywiście cieszył się największą popularnością już jakiś czas temu, Myspace dalej się świetnie rozwija i wciąż wprowadza kolejne ulepszenia. Do serwisu wciąż dołączają coraz to nowi użytkownicy, dlatego nie warto od razu stawiać na niego krzyżyka. Co Myspace może zaoferować muzykom? Przede wszystkim stworzenie profilu, który będzie wizytówką artysty i kanałem komunikacji między nim a fanami. Twórcy mogą dodawać posty, udostępniać najważniejsze informacje, dodawać materiały w postaci zdjęć czy wideo. Wszelkie funkcje dostępne na Myspace są całkowicie darmowe.